Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fríští koně jsou z různých důvodu náchylní na defekty a choroby kloubů. Příčinou může být i to, že v Holandsku mnozí chovatelé pouští koně do výběhu pouze v noci, aby koním nezesvětlovala od slunce hříva a srst, což může mít vliv i na problematiku kloubů. Roentgen v NL stojí cca 500 EUR, mnozí, kteří tam koně kupují pro obchod, nedají kvůli takto vysoké ceně roentgenové vyšetření udělat. Pokud nákup kvalitního koně plánujete, doporučujeme do takového vyšetření investovat. Vzhledem k celkové ceně je tato částka minimální a předejdete si zbytečnému zklamání.

Podle holandských pravidel mají jména hříbátek narozených v daném roce začínat na stanovená písmena. Pro rok 2016 to jsou A, B, C.

KFPS registruje Fríské koně od roku 1879. Je to tedy 130 let od jejího založení. Momentálně je zapsaných zhruba 40.000 fríských koní a má asi 12.000 členů z Holandska i zahraničí.

Největší fríský kůň měřil v kohoutku 1,78 m

Kolem roku 1700 bylo jen 50 % vraníků, v roce 1879 ještě 10% jiných barev a v roce 1928 byla do plemenné knihy zapsána ještě i hnědá klisna

Zdroj : www.friskykun.com a www.friesian.cz